De involverede opfordres fortsat til selv at melde sig til politiet.
Syd- & Sønderjyllands Politi har det seneste døgn været i kontakt med flere personer, som har viden om de hændelser, der har været i weekenden omkring hallen og cafeteriet i Sønderris, eller selv har været på stedet.
Her var der dels indbrud i Sønderris Sportsklub og dels udøvet hærværk på stedet. Politiet undersøger nu alle de forskellige oplysninger og tip, som borgere har bidraget med.
”Stor ros til dem, der har henvendt sig til os. De oplysninger, vi modtager, indgår i den samlede efterforskning af sagerne, så vi kan få opklaret, hvem der står bag,” siger politikommissær Frederik Nielsen, Syd- & Sønderjyllands Politi.
Syd- & Sønderjyllands Politi opfordrer fortsat de personer, som har været en del af hærværket eller har været på stedet i den forbindelse, til at henvende sig selv til politiet eller via deres forældre.
Ud fra de nuværende oplysninger er der tale om børn og unge i alderen mellem 10 og 19 år, som har tilknytning til enten Sønderris eller de områder, som ligger omkring.
Hvis du har oplysninger i sagen, bedes du kontakte Politiets Servicecenter på tlf. 1-1-4.





