Det er et stjernepakket lineup med Blæst, Noah Carter, Michael Falch, Esbjerg Hylder Madsen, Dodo & The Dodos og IAMJJ, der slutter sig til musikprogrammet til Esbjerg Festuge 2025.

Foråret har for alvor fået fat, solen skinner og sender milde sommer-vibes ind over Esbjerg. Trangen til igen at samles på Torvet til festugens mange koncerter og events vokser dag for dag. Nu kan vi endelig afsløre flere navne på årets musikprogram, og vi tør godt love, at feststemningen når nye højder, når Esbjerg Festuge 2025 løber af stablen til juni.
Fra hiphop og rock til tidløse klassikere
De nye navne på programmet spænder bredt. Noah Carter bringer internationalt inspireret hiphop til scenen, mens Michael Falch leverer sin ikoniske danske rockpoesi. Blæst er tilbage med ny forsanger og klar til at sprede feststemning med deres friske pophits. En særlig oplevelse venter med Esbjerg Hylder Madsen, hvor lokale musikere går sammen for at hylde den afdøde Johnny Madsen. Dodo & The Dodos tager publikum med på en nostalgisk rejse gennem nogle af de mest elskede danske sange, og IAMJJ skaber en unik stemning med sin mørke, melankolske lyd.
“Med denne afsløring er årets musikprogram næsten fuldendt, og vi er stolte af at kunne præsentere et line-up, der byder på både legender, nye stjerner og unikke live-oplevelser. Fra hiphop og rock til pop og en helt særlig hyldestkoncert – der er noget for enhver smag. Og som altid er alle koncerter på Torvet gratis,” siger Kirsten Bisgaard Kirchner, eventchef i Esbjerg Kommune.
Hyldest til Madsen åbner festugen
Det er en helt særlig åbning, der venter ved årets festuge. Her har den esbjergensiske sangerinde Tanni Christine Thuesen, stået i spidsen for at samle et hold af lokale musikere og sangere, der er gået sammen om en hyldestkoncert til afdøde Johnny Madsen.
”Vi håber, at rigtig mange esbjergensere vil mødes med os på Torvet for at være med til at hylde en af vores helt store legender, Johnny Madsen. Vi er klar til masser af fællessang med hans stjerneparade af sange. Det er en helt igennem perfekt måde at åbne årets festuge,” siger sangerinde Tanni Christine Thuesen.
Esbjerg er klar til fest
Musikken bliver endnu en gang et af de vigtige samlingspunkter, når Esbjerg Festuge fylder byens gader, pladser og scener med liv og kultur fra 13. – 21. juni 2025. Med denne sidste offentliggørelse mangler kun artisterne til dette års Music4Free for at programmet er helt fuldendt.
Publikum kan altså se frem til at opleve Malte Ebert, Jacob Dinesen, MAS, Blæst, Aura Dione, Noah Carter, IAMJJ, Esbjerg Hylder Madsen, Michael Falch, Dodo & The Dodos og The Boss – Tribute til Springsteen live i Esbjerg.
Sæt kryds i kalenderen – vi ses til Esbjerg Festuge 2025.
Festugens program er så småt ved at tage form, se det her: www.esbjergfestuge.dk
Foto Esbjerg Festuge