Home 112 Politiet fortsætter tryghedsskabende patruljering

Politiet fortsætter tryghedsskabende patruljering

0
Spread the love

Politiet har siden et forsøg på manddrab i Esbjerg haft ekstra fokus på trygheden i byen ​

Syd- og Sønderjyllands Politi fortsætter den tryghedsskabende indsats, der blev sat i værk efter et forsøg på manddrab fredag den 24. maj i centrum af Esbjerg.

Straks efter, at en 27-årig mand ved 20.30-tiden var blevet overfaldet og stukket med kniv, indledte politiet ud over en massiv efterforskning også en omfattende tryghedsskabende indsats i byen, herunder med flere tryghedsskabende patruljer. Indsatsen blev i dagene efter fulgt op med, at politifolk var i området med den mobile politistation for at tale med borgere og svare på spørgsmål.

”Vi har fortsat ekstra patruljer i byen for at sikre borgernes tryghed. Man behøver ikke blive bekymret, hvis man oplever, at der er mere politi i byen end normalt. Vores tilstedeværelse skyldes udelukkende, at vi har fokus på trygheden i byen”, siger vicepolitiinspektør Søren Rønnov, der er leder af Områdecenter Nordvest.

Den tryghedsskabende indsats fortsætter med tryghedsskabende patruljer i hele byen i en periode, ligesom den mobile politistation kan tages i brug efter behov.

Har du også
JAhatten på

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.

Tjek din indbakke eller spam mappe for at bekræfte din tilmelding.

NO COMMENTS

Leave a ReplyCancel reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Exit mobile version