Esbjergs nye natur- og kunstlegeplads indvies den 18. januar som en del af ESE Festivalen. Helt i legepladsens ånd indeholder åbningsprogrammet noget for alle sanser.
Foto: Esbjerg Kommune
Vejret har sat naturlige rammer for den sidste finish, og den farverige belægning etableres derfor til foråret. Illustration: Elverdal.
Søndag den 18. januar kl. 11.00 indvier Esbjerg Kommune Lykkens Have i Esbjerg Bypark – en ny natur- og kunstlegeplads for de 0–6-årige, hvor kunst, natur og fri leg smelter sammen. Åbningen markeres med et par festlige timer for børn, familier og andre nysgerrige som en del af ESE Festivalen.
Lykkens Have er udviklet på baggrund af en idé fra Esbjerg Kunstmuseum og inspireret af Asger Jorns maleri Lykkens Have. Her er kunsten oversat til leg, bevægelse og sanselige oplevelser i børnehøjde og skaber rammerne for et anderledes legeunivers i Byparken.
Åbningen starter i teltet
Åbningsdagen begynder i et telt på parkeringspladsen ved Byparken, hvor der vil være korte taler og musikalske indslag. Herefter bevæger børn, familier og øvrige gæster sig samlet ned mod legepladsen, hvor snoren klippes, og Lykkens Have officielt åbnes.
”Mange har set frem til, at legepladsområdet igen kan blive samlingspunkt for leg og samvær med børnene i fokus. Det nyrenoverede område er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi i Esbjerg Kommune tør tænke nyt og give plads til både kunst, natur og leg i hverdagen. Det er en legeplads, der ikke fortæller børnene, hvordan de skal lege, men inviterer dem til selv at gå på opdagelse. Samarbejdet med Esbjerg Kunstmuseum har givet projektet en helt særlig kvalitet”, siger borgmester Jesper Frost Rasmussen, som får hjælp af børn fra Esbjerg Børnegård til at klippe snoren ved åbningen.
På dagen kan man blandt andet opleve korte festlige taler, musikalske indslag, naturworkshop, kunstbillede-jagt og Lykkens Have-kage.
De mindste eventyrere kan samtidig se frem til små goodiebags, inden de kan afprøve legepladsens nye faciliteter.
I forbindelse med åbningen er der fri entré til Esbjerg Kunstmuseum, hvor man samme dag kan opleve Asger Jorns maleri Lykkens Have.
En legeplads, der udfordrer vanetænkning
Lykkens Have er ikke tænkt som en traditionel legeplads. Den er skabt med inspiration fra nyere dansk forskning om børns leg, som peger på, at fri og fysisk leg styrker børns trivsel, robusthed og selvtillid.
Her er der plads til at undersøge, afprøve og mærke egne grænser. Legepladsen skubber dermed til forestillingen om, hvordan en legeplads kan være, og giver børn mulighed for at lege mere åbent, sanseligt og nysgerrigt.
Naturen spiller en central rolle i Lykkens Have. Små landskabelige rum og variation i omgivelserne giver børn mulighed for at lege i forskellige tempi og stemninger. Kunsten er ligeledes et bærende element.
Venter på bedre vejr
Ved indvielsen er legepladsen klar til brug, men enkelte elementer færdiggøres først i foråret. Vejret har på det seneste drillet slutspurten på projektet. Derfor vil man endnu ikke kunne opleve den farverige belægning og den endelige beplantning, som vil give legepladsen sit fulde udtryk.
Der etableres desuden belysning på legepladsen, hvilket fremover vil udvide tilgængeligheden og gøre området mere anvendeligt i de mørke måneder.
Lykkens Have er gjort mulig med støtte fra Lauritzen Fonden og Johan Hoffmann Fonden.
Indvielsen finder sted søndag dag den 18. januar kl. 11.00 i Esbjerg Bypark og er åben for alle.
